Amsterdam’daki park yeri fiyatları konut fiyatlarına yaklaştı

Hollanda’da konut piyasası bir süredir durma noktasında ve her metrekare altın değerinde. Yüksek ev fiyatları, neredeyse hiç yeni konut yapılmaması ve alıcıların sürekli daha yüksek miktarlarda teklif vermesi de durumu giderek zorlaştırıyor. Ancak bu durum sadece konut sektöründe yaşanmıyor. Araç park yerlerine de ciddi miktarlarda para ödemek gerekiyor.

Başta Amsterdam olmak üzere büyük şehirlerin çoğunda yaşanan parkyeri problemine çare park yeri kiralamak veya satın almak. Emlak sitesi Funda’da yer alan bir ilan ise bu çözümün de artık ödenemez bir hale geldiğini gösteriyor.

Hollanda’da satılık 500’den fazla park yeri bulunuyor. Ancak Amsterdam P.C. Hooftstraat’taki satılık park yeri ilanını görenler gözlerine inanamıyor. Satıcı tam olarak 495.000 euro(17,1 milyon TL) fiyat istiyor. Bu park yerini kiralamak isteyenler ise ayda 750 euro ödemek zorunda.

Evler 1 milyondan başlayıp 7 milyona kadar çıkarken, öndeki arabalar da genellikle aynı oranda pahalı markalar.

Hollanda’nın en pahalı park yeri adresleri ve fiyatları şöyle:

Amsterdam: Pieter Cornelisz Hooftstraat – 495.000 euro
Nieuwegein: Heerenstraat – 350.000 euro
Utrecht: Van Bijnkershoeklaan – 300.000 euro

Ancak uzmanlar yine de pahalı park yerlerine karşı uyarıyor. Çünkü kredi faiz oranlarının yükselmesi halinde, park yeri fiyatları ilk olarak düşecek olanlar arasında yer alıyor. Kredi faiz oranlarının yükselmesiyle birlikte insanlar park yeri satın almak için daha az borçlanıyor, bu da talebin ve dolayısıyla fiyatların düşmesine neden oluyor.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir